środa, 28 listopada 2012

wszyscy którzy powierzyli zaufanie w Bitcoin

To, że istnieja Bitcoiny wie już nawet moja Babcia, której mówie, że dziś nie w złoto ale Bitcoin się inwestuje. Dziś ciekawy dzień w świecie ludzi których mózgi reagują na słowo Bitcoin. Górnicy, inwestorzy, spekulanci, zwolennic ideii cyber waluty oraz wszyscy którzy powierzyli zaufanie w Bitcoin z ciekawością spoglądają na wykres.

Dziś właśnie zmieni się ilość Bitcoin jaką dostaniemy za wydobycie jednego bloku. Już nie 50 ale 25 Bitcoin. Co to zmienia ? Co to znaczy dla tych wszystkich ludzi. No cóż, jasnej odpowiedzi nie ma, ale warto wiedzieć o tym jaki moga być skutki. Jeśli jest więcej osób jak ja, a jest ich z pewnością masa, to czekają cierpliwie na spadek ceny. Ci nerwowi mogą się pośpieszyć i zacząć sprzedawać wtedy może być jak w lipcu 2011.

Może być i tak że cena pozostanie bez zmian, może z lekkim zawirowaniem. Tylko, że takie drobne zawirowanie ma małe znaczenie dla kogoś kto ma 5 BTC a ogromne dla kogoś kto ma ich 10.000. Trudno jednak powiedzieć jak wygląda rozkład posiadaczy BTC i jakimi celami się oni kierują.

Wszystko to spekulacja.

Rynek Bitcoin kręci się z powodu kilku grup. Zaczyna się od Górników , którzy mają swoje narzędzia do wydobycia. Ci górnicy po wydobyciu sprzedają lub nie w części lub w całości to co wydobyli. Ich odbiorcami są różne grupy, inwestorzy , spekulanci itd.

Kiedy zwrot z jednego bloku spadnie do 25 większość Górników posiadających klasyczny sprzęt do wydobycia zwyczajnie może zakończyć swoją przygode. Może, ale nie musi. Nikt nie powiedział, że cena nie wzrośnie do tego poziomu iż wydobycie bęzie nadal dla nich opłacalne.Warto sobie jednak zadać pytanie co jeśli cena pozostanie taka sama, albo się skurczy.

Kiedy to pisze, na ekranie http://blockchain.info/ widze informacje, że zostały 4 bloki do przełomowego momentu.

Mogą nastąpić rozregulowania ceny. Jak wiadomo to świetny moment dla spekulantów, tych którzy posidają ogromne ilości BTC i mogą zalac chwilowo rynek tylko po to aby za chwile odkupić Bitcoiny za pół ceny.

ASIC. Już za chwile będzie można zakupić sprzęt zaprojektowany specjalnie do wydobycia Bitcoin. Sprzęt bardzo drogi, ale efektywny.

Nie wiadomo jak duży rynek to spekulanci, jak duży to Ci którzy wierzą w powodzenie Bitcoin.

Należy mieć na uwadze, że Górnicy to duża część społeczności , jeśli ona się skórczy to może to mieć kolosane znaczenie.

Generalnie w sieci można przeczytać wiele opini. Większość oczekuje wzrostu, wypierając możliwość spadku. Model wyparcia jest klasyczny , kiedy nie chcemy rozważać czegoś co ma dla nas złe skutki.  Ja osobiście obstawiam spadek i wykupienie po taniości, choć to tylko moja opinia.


Jest wiele niewiadomych.

Czekamy

1 komentarz:

  1. Ja jako miner, cieszę się że Twoje przypuszczenia się nie sprawdziły :)

    OdpowiedzUsuń