czwartek, 1 grudnia 2011

Jak znaleźć prace w Norwegii

(po raz kolejny zwracam uwagę, że popełniam błędy ortograficzne, tak więc wrażliwym na tym punkcie sugeruje więcej wyrozumiałości albo przełączenie się na inną strone )

Ten temat przewijał się już kilka razy podczas moich rozmów z ludźmi. Tym razem Max zwrócił się z pytaniem jak trafić do krainy Wikingów. Postanowiłem napisać małe how-to aby szersze grono ludzi mogło się z tym zapoznać.

Pamiętaj zanim wsiądziesz w samolot upewnij się , że wiesz co robisz. Jeśli nie jesteś do końca przekonany zawsze możesz się zmotywować do wyjazdu
lub do pozostaniaPragne zauważyć na wstępie , że ja zajmuje się programowaniem i moje opinie wyrażam na podstawie swoich doświadczeń , które sa zbudowane przez rozmowy z ludźmi , informacje w sieci oraz obserwacje świata. To co tutaj pisze nalezy brać jako jedną z informacji a nie wyznacznik tego co się dzieje. Należy również pamiętać, że wszystko ulega zmianie. Mam na myśli sytuacje ekonomiczną i rynki na świecie. Wspominam o tym bo wydarzenia na świecie mają wielki wpływ na to czy znajdziemy prace czy nie. Dla przykładu ostatnie wydażenia w Europie ( mam na myśli kryzys gospodarczy ) zmusiły bardzo wielu ludzi z różnych krajów do wyjazdu i poszukiwania pracy za granicą. Dlatego to co jest dziś, to co było rok temu, a to co będzie za rok to są różne możliwości jeśli chodzi o poszukiwanie pracy.
Co na początku warto wiedzieć o Norwegii ?
Na początek warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczacymi Norwegii jako kraju:

Poniżej mapa kraju. Warto zerknąć i poczytać sobie w wikipedii na temat poszczególnych miast. Zorientować się gdzie chcemy się udać w celu poszukiwania pracy.Informacje w wikipedii na temat Norwegii są tutaj: Norwegia

A tutaj większe miasta :

Wybór miasta to kluczowa sprawa. Dlaczego ? 
No proszę sobie wyobrazić , że jesteśmy z Grecji i lecimy do polski szukać pracy. Efekty poszukiwania będą różne w zależności czy trafimy do Warszawy czy do Lublina. Oczywiście gospodarka w Norwegii jest inna, inne są statystyki bezrobocia w miastach inaczej rozmieszczone firmy. W każdym razie warto poczytać najpierw o tym gdzie znajdują się jakie firmy , i gdzie mamy szanse na prace w naszym zawodzie. Co do tego w jakich miastach jakie firmy możemy znaleźć trudno mi jest się wypowiadać bo tego nie sprawdzałem. Można to zrobić samemu przeglądając oferty dla poszczególnych branż. 

Jak szukac pracy w Norwegii ?
Może opowiem na swoim przykładzie, a każdy wyciągnie wnioski. Ja wysyłałem swoje CV od czerwca kiedy to jeszcze byłem w Polsce. Wyleciałem do Oslo w połowie sierpnia i prace dostałem dopiero pod koniec września. Przez miesiąc czasu roznosiłem CV do restauracji, pubów, klubów , sklepów, stacji benzynowych. Wszędzie gdzie się dało. Szukałem dowolnej pracy. Przez miesiąc czasu nie zadzwonił do mnie nikt. Mój czas i budżet był ograniczony. Tuż przed powrotem do polski dostałem telefon i dostałem prace w firmie IT w swoim zawodzie. Ogłoszenia wysyłałem przez portal finn.no który moim zdaniem ( podkreślone nie przypadkowo ) jest najlepsza do poszukiwania pracy. Z tym serwisem jest jednak zasadzka o której zaraz powiem. Poszukiwałem również przez addeco, ale straciłem tylko nerwy i czas, osobiście odradzam usługi tej firmy.

Jak szukać pracy w finn.no ?
Osoby znające język norweski mogą pominąć ten punkt. Osoby znające angielski już nie. To właśnie zasadzka. Serwis Finn.no na chwile obecną ( 2011-12-01 ) nie oferuje obsługi  w języku angielskim. Poniżej zamieszczam krótki filmik w serwisie youtube na którym można zobaczyć w jaki sposób należy szukać pracy.

Filmik najlepiej uruchomić w pełnej rozdzielczości i oglądać w HD.
Jakie serwisy internetowe mogą pomóc nam w poszukiwaniu pracy ?
Często mówi się, że na świecie panuje tzw. "kolesiostwo". Mowa o sytuacjach kiedy ktoś dostaje robote po znajomości. Znam się na swoim zawodzie i o nim się wypowiem. Kiedy ktoś z moich znajomych poszukuje pracownika w branży IT zwraca się do mnie z pytaniem czy znam kogoś. Nie dlatego, że dam mu łapówke, ale dlatego, że polece mu kogoś kto jest sprawdzony w zawodzie. Kogoś o kim moge powiedzieć , że można na nim polegać. Dlatego jeśli szukamy pracy za granicą warto sprawdzić czy przypadkiem ktoś z naszych znajomych nie pracuje już tam i być może będzie w stanie nam pomóc. Jak to zrobić ? Ano jest kilka sposobów. W zależności od tego w jakiej branży jesteśmy specjalistami, proponuje wybrać odpowiednie serwisy społecznościowe ( jeśli ktoś ma obiekcje co do ich używania, może to pominąć ) i przy pomocy wyszukiwarki poszukać luszi którzy mieszkają np w Oslo.  Oto kilka przykładów:

  • Zacznijmy od najprosztego serwisu jakim jest nasza klasa. Logujemy się i w wyszukiwarce osób wpisujemy , że szukamy osób które pochodzą np z Krakowa a mieszkają w Oslo. Rozglądamy się za znajomymi. Jeśli kogoś znajdziemy można go zaczepić i zapytać czy jest w stanie nam pomóc (tak ludzie sobie pomogają i potrafią być wdzięczni za pomoc ! ).
  • Innym serwisem jest GoldenLine na którym możemy znaleźć kilka grup związanych z Norwegią. Grupa Oslo znajduje się tuta , a tutaj mamy grupe Norwegia.
  • Facebook chyba wszystkim znany , tam również możemy sprawdzić czy ktoś nam znany jest już w Norwegii. 
  • Fora internetowe. Pierwsze z nich to ForumNorwegia.net w ostateczności   mojanorwegia.pl

Jak się dostać do Norwegii ?
Najpopularnijsze linie lotnicze to :
W okolicach Oslo znajduje się kilka lotnisk. Z tego co wiem tylko lotnisko w Gardermoren ma system to pracy we mgle, która potrafi popsuć niespodziewanie plany.
Ceny biletów są różne. Jeśli nie ma sezonu, można kupić za 300zł, w święta potrafią kosztować 1000zł. To są średnie ceny za bilet w jedną stronę. Zanim kupisz bilet warto odwiedzić strone gumtree.pl i poszukać czy ktoś nie chce odsprzedać. Do wyszukiwania takich ofert warto również użyć google.com


Ile kosztuje życie w Norwegii ? 
Ile jest warta jedna korona ( 1 NOK ) , można sprawdzić tutaj.
Podam tu ceny ze sklepu sieci Rema 1000.
Chleb 20NOK
Kurczak upieczony i przyprwiony , taki nadający się do piekarnika 40NOK
Łosoś surowy 125g x 4 50NOK
Słoik dżemu wiśniowego 32NOK
Makaron świderki 1kg - 11NOK
Książki kosztują tutaj średnio 2-3 razy drożej niż w polsce.
BIlet na metro i autobusy 600NOK miesięcznie, dzienny 70NOK, jednorazowy 32NOK (lub coś w tych okolicach)
Bilet autobusowy lub kolejowy z lotniska do Oslo kosztuje ok 200NOK
Piwo w pubie od 46NOK w góre. W wend od 60NOK
Wejście do klubu to od 100NOK
Kawa na dworcu 25NOK
Toaleta publiczna 20NOK


Ile kosztuje wynajęcie pokoju lub mieszkania w Norwegii ?
To jest ważne aby być świadomym tych kosztów. Pierwsza sprawa to mieszkanie. Szukamy albo przez znajomych ( najlepiej ) albo przez finn.no . Jeśli nie mamy szczęścia i nikt ze znajomych nie wynajmie nam pokoju to trzeba liczyć się z kaucją , która wynosi tyle co miesięczna opłata razy 2 lub 3. Mięsieczna opłata za pokój w odległości 25 minut metrem to 3000-5000NOK , zależy jak się trafi. Polecam dzielnice Furuset gdzie sam mieszkałem i pomimo tego iż jest daleko to mieszka się tanio , cicho i bardzo przyjemnie. Kawalerka ok 30m powiedzmy w okolicach centrum to koszta 7000-10000NOK.


Czy musisz znać Norweski albo Angielski aby pracować w Norwegii ?
Ja posługuje się tylko Angielskim. Mam znajomych którzy ledwo mówią po Angielsku , znam też takich którzy mówią tylko po Norwesku. Generalnie do pracy fizycznej podstawowy Angielski wystarczy, ale tak jak mówiłem wiele razy tak i powtórze raz jeszcze. To wszystko jest kwestią przypadku. Można znać cztery języki i nie dostać pracy, można nie znać żadnego i mieć 2 prace.

Ile można zarobić w Norwegii ?
Pracując z umową o prace można zarobić ok 120NOK / h. Jeśli znajdziesz prace na czarno możesz liczyć na zarobki ok 70NOK. Choć z tego co wiem to ludzie pracują i za 50NOK/h. Należy uważać na tych którzy oferują nam prace bo jak już pisałem można popracować i nic nie dostać albo zostać oszukanym. O tym ile zarabia się w pracy w biurze pisać nie będe, bo to zależy od tego co kto potrafi.


Podstawowe narzędzie szukania pracy w Norwegii ? 
Nie może być inaczej. To Google. Uzywaj googla zawsze. Wpisuje hasła praca, norwegia i przeszukuj linki. Bądź wytrwały w tym , to nie jest lekka praca, ale zapewniam Cie, że jest to najlpeszy sposób jaki może być.


Jak się uczyć Norweskiego ?
Tutaj dużo nie powiem, bo sam już długo się ucze a moje efekty są podobne do efektów Pana Pudzianowskiego w MMA. Nie wiem co sędzia do mnie mówi. Niemniej jednak proponuje zaopatrzyć się w fiszki. Jeśli nie wiesz co to fiszki użyj google. W sieci można znaleźć darmowy słownik, oto on. Jeżeli potrzebujemy przetłumaczyć jakiś tekst po norwesku możemy zawsze skorzystać z usługi tłumacza google ,oto translator.

Gdzie się uczyć Norweskiego?
Pani Ilona Lewandowska organizuje kursy norweskiego dla poczatkujacych i zaawansowanych. Termin najbliższego kursu to 08.02.2012, godz. 18.00.
Kursy są prowadzone w grupach 10 -12 osobowych. Kursy odbywaja sie dwa razy w tygodniu w poniedzialki i srody od godziny 18.00 - 19.30.
Cena kursu za 15 spotkan wynosi 2500 koron. Korzystają z ksiazek "På vei"( ktore nalezy nabyc we wlasnym zakresie).
Kursy odbywaja sie na Majorstuen, Prof. Dahlsgate 30 w Oslo.
Pani Ilona ma wieloletnie doswiadczenie w zakresie nauczania jezykow obcych, ale najwazniejsze to chyba to ze robi to bo lubi to robić.

Kontakt: Ilona Lewandowska, kom. 48 18 12 10
Podsumowując. Ustal sobie jaką masz misje  i od tego będzie uzależniona jakość Twojego życia tutaj. Chcesz harować, odkładać pieniądze, i oszczędzać na wszystkim możesz tak zrobić. Chcesz żyć dobrze , móc wyjść do kina , na piwo , kupić książke, licz się z tym , że nie możesz przeliczać na złotówki bo skończysz w wersji pierwszej. Oslo to świetnie miejsce do życia. Można uprawiać sporty, wieczorami się bawić , wychodzić na wszelkiego rodzaju wystawy, przedstawienia czy imprezy. Infrastruktura komunikacyjna jest na niesamowicie wysokim poziomie. Metro jeździ co chwila, a jest zbudowane z 6 linii jak się nie myle. Jest masa tramwajów, autobusów i taxówek , ale te ostatnie potrafią uszczuplić nawet zasobny portfel.

Jeśli przeczytałeś to i masz jakieś pytania to pisz je w komentarzu , w miare możliwości odpowiem. Jeśli uważasz, że dowiedziałeś się czegoś wartościowego , a może z upływem czasu okaże się , że te informacje pomogły Ci w starcie to możesz się odwdzięczyć wspierając dowolnie wybrany dom dziecka lub wspierając Adriana. Znajdziesz go w google. Dziękuje.

Najważniejsze to próbować. Walczyć i się nie poddawać, tylko wtedy można osiągnąć cel. Nic łatwo nie przychodzi.

1 komentarz:

  1. Czesc, juz drugi raz pisze ten komentarz, wiec jak widać nawet przy takiej banalnej sprawie zycie rzuca kłody pod nogi :) szukam pracy w Oslo wlasnie w IT dlatego udało mi sie na Twoj blog trafić. Wpis wprawdzie stary ale mysle ze informacje wciaz przydatne. Moze doświadczenie ktore w tym czasie zdobyłeś pomoże mi rozwiązać pewne watpliwosci. Jestem świeżo po studiach, studiuje informatykę ale chciałabym zrobic te magisterke w Norwegii. Pracuje jako analityk systemowy w Polsce. Szukam pracy w Oslo i zastanawiam sie Jakie wymagania wobec osob stawiają firmy z Norwegii? Jakich umiejętności wymagają? Czy jako świeżak mam szanse dostać prace w zawodzie? A moze szukac od razu jakiejkowliek? Byłabym bardzo wdzięczna za jakiekolwiek tipy dotyczące tego tematu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń