poniedziałek, 21 listopada 2011

John Brockman - Niebezpieczne Idee we współczesnej nauce

Książka jakich mało pod względem budowy. I nie mam tu na myśli fizycznej , ale treści. Jest to zbiór esejów naukowców którzy stawiają najbardziej w ich odczuciu ciekawe pytania i próbują się z nimi zmierzyć.


W jednym z esejow Steven Pinker rozmyśla nad różnicami pomiędzy ludźmi. Dokładnie rzecz ujmując nad ich możliwościami. Wykazuje , że pomiędzy ludźmi istnieją ogromne różnice w ich możliwościach czy to fizycznych czy intelektualnych. Problem sprowadza się do tego, że nie jest to jeszcze jasno i głośno powiedziane. Ale kiedy to nastąpi możemy mieć dowód naukowy na to aby ludzi móc dzielić, na różne kategorie. Postep w genetyce pedzi , docieraja coraz to nowe informacje na temat naszej konstruckji. Ja sam np jestem swiadom ze moja partnerka powinna dysponowac dobrym kodem gentycznym, ktory po zlaczeniu z moim dalby najwkiesze szanse na zdrowe dziecko. Jest to jeszcze dalekie od codziennosci, ale jest to fakt. Kidy pojawią się narzedzia do weryfikacji naszego kodu i do kategoryzowania ludzi, pojawia sie problemy o ktorych dzis nie mamy pojecia.


Innym ciekawym wątkiem jest idea zaproponowana przez Francisa Cricka a opisana w eseju przez Vilayanura S. Ramachandrana , nosi ona nazwe "Zdumiewająca hipoteza". W ramach ciekawostki dodam jeszcze tylko, że Crick to jeden z tych którzy odkryli DNA, podobno pod wpływem LSD.

Francis Crick napisał: ...Zdumiewająca hipoteza brzmi: "Ty, Twoje radości i smutki, Twoje wspomnienia i ambicje, Twoje poczucie tożsamości i wolna wola, nie są w rzeczywistości niczym innym niż sposobem, w jaki zachowuje się ogromny zbiór komórek nerwowych i związanych z nimi cząsteczek...".

Idąc dalej , używając fantazji, możemy odłączyć nasz mózg, podłączyć do urządzenia wspomagającego procesy życiowe i żyć tak długo jak się da. A może uda nam się skopowiać nasz mózg i będziemy istnieć nadal w nowym egzepmlarzu. To takie moje pomysły, natomiast Ramachandran wspomina o Matrixie i pyta np co jeśli da się skopiowac mózg i zrobić dwie kopie, to kim ja jestem wtedy ? Czy moge istnieć równoloegle ?Dalej fatnazjując pyta czy świat nie może wyglądać jak magazyn mózgów, które są podłączone do świata zewnętrznego przez przewody, wtyczki, czujniki i korzystające z doznać jakie im oferuje dostawca  (czy telewizja, internet, kino już coś nam mówią) ?

John Brockman - Niebezpieczne Idee we współczesnej nauce

cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz