środa, 19 października 2011

Genialny obraz!

Zobaczyłem to zdjęcie na fb u znajomej, przyglądam się dłużej i dostrzegam genialny obraz.

Co widze ?
Nie widze Jobsa ani Appla, nie widze głodu ani cierpienia. Widze coś innego.

Widze świat w którym żyję, świat zdominowany przez niewyobrażalną technologie, technologie jaką mamy w zasięgu ręki. To co w tej chwili mieście się w małym pudełeczku od zapałek, jest czymś co było kosmiczną (czyli nie wyobrażalną technologią) 50 lat temu. 50 lat temu moi dziadkowie byli w moim wieku i na widok ipada mogli by powiedzieć , że widzieli ufo.

Ten świat tak zdominowany przez technologie, o której wypowiadać mogę się tylko dobrze, bo daje nam niesamowite możliwości, otóż ten świat się rozdzielił. Tak, rozdzielił się! Zbudowaliśmy wechikuł czasu, wechikuł którego tak długo szukaliśmy , mamy go w zasięgu ręki.

Prosze spojrzeć na zdjęcie po prawej stronie, co ono przedstawia ? Czy to jest obraz który widzisz na codzień ? Czy takie sceny rozrgywają się w Twoim otoczeniu ?
Zapewne nie, ale to zależy gdzie jesteś czytając tego bloga. Dla mnie to zdjęcie wygląda jak z przed setek lat, kiedy świat był zacofany, niestety to zdjecie jest aktualne!

Codziennosc przecitnego pracownika biurowego w XX1 wieku.
Odkręcam rano ciepłą wodę, myje twarz. Wkładam buty, kosuzle, jesli pada to kurtke. Wychodze, wsiadam do auta, autobusu, metra, tramwaju. Chwile potem jestem w pracy, odpalam komputer, łącze się w sieć. Mam dostęp do wszystkich informacji, jestem w stanie umysłem kontrolować rzeczywistość kiedy zakładam na głowe encefalograf połączony przez API do komputera, nie musze dotykac myszki, wystarczy, że myśle i kontroluje ekran. W kuchni naciskam przycisk i dostaje kawe, w toalecie naciskam przycisk i wszystkie nieczystości znikają. Po pracy, wsuwam karte wpisuje kod i siadam w kinie ogladajac film.

Teraz wsiadamy w wechikuł czasu i lecimy do krajów które zostały zniszczone przez wojne, przez choroby, przez polityke , systemy gospodarcze itd. Wychodzimy z lotniska i co widać ? No właśnie, daleko nie trzeba iść aby zobaczyć to co jest na zdjęciu obok.


Technologia podzieliła nasz świat. Na jednej ziemi żyją i umierają ludzie. Przy czym jedni odbierają życie drugim, odbierają je przez to że posiadają więcej niż im potrzeba, przez to , że w swoijej próżności chcą więcej niż im potrzeba.

Na tym zdjęciu po lewej każdy powinien na chwile wstawić siebie i pomyśleć nad tym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz