sobota, 14 maja 2011

BitCoin - co to jest ?

Co to jest BitCoin ?
Po pierwsze należy zaznaczyć iż BitCoin nie istnieje fizycznie, zwyczajnie go nie ma. BitCoin to informacja, swego rodzaju wirtualna moneta, różniąca się tym od wirtualnych pieniędzy , że podlega tylko i wyłącznie użytkownikom którzy go posiadają. To nie jest jak wirtualny bank mbank, w mbanku trzymasz złotówki i nimi płacisz. BitCoin to waluta , która nie należy do żadnego kraju, rządu, nie podlega żadnym politykom.

Aby stać się jej posiadaczem należy albo ją wygenerować używając bardzo szybkiego komputera, albo kupić ją na giełdzie BitCoin. Użyłem zwrotu wygenerować, to może brzmieć niezrozumiale, spróbuję to rozjaśnić.

Każdy z nas wie czym jest złoto, wiemy też , że jest bardzo cenne. Każdy z nas też ma banknoty i np te o dużych nominałach też są bardzo cenne. Skąd się bierze złoto i banknoty ? Złoto wydobywa się w kopalniach, zajmują się tym dziś wielkie firmy, kiedyś mali kopacze, poszukiwacze. Banknoty drukuje instytucja która ma na to wyłączność. Bitcoin zostaje "wykopany" przez komputer, to coś na zasadzie wielkich obliczeń , w poszukiwaniu pewnych liczb, i aby je odszukać trzeba się naprawdę natrudzić. Proszę sobie tylko wyobrazić czym tak naprawde jest wartość dolara, złotówki czy złota a nastęnie zastanowić się jaka jest różnica pomiędzy nimi a bitcoinem. Kiedyś liczył się kruszec, póniej wygenerowane fizycznie przedmioty, dziś jest infromacja - BitCoin. W prostych słowach, państwo generuje złotówki, w ziemi jest złoto, a pewien wzór mówi o tym iż w pewnym zakresie pomiędzy x a y znajduje się 21 milinów bitcoin, aby je odnaleźc potrzeba wykorzystać super szybkie procesory. Czy to rozjaśniło ? Jeśli nie to proszę zauważyć , że zamiast instytucji (twórcy banknowtów), czasu i procesów na ziemi ( twórcy złota ) mamy algorytm, który jasno określa ile i skąd wydobyć. Genialne.


Banknoty można podrobić - wydrukować samemu posiadając odpowiedni sprzęt, wtedy można wpuścić je w obieg i oszukać kogoś. Tak samo jest ze złotem, można stworzyć tombak piryt tzw złoto głupców i również komuś sprzedać. BitCoin to matematyka, nie jesteśmy w stanie go podrobić, nie jesteśmy w stanie nikogo oszukać. Istnieje niewielkie , ale jednak ryzyko iż nastąpi atak na system, o tym ryzyku pisał Satoshi w swoim dokumencie i nawet je policzył, jest ono bardzo bardzo małe.

Dla prostego szarego człowieka jak ja złoto to złoto, dolar to dolar itd. Ale warto wiedzieć , że te wszystkie waluty i surowce mają wykreowaną wartość. Złoto jest drogie bo ktoś powiedział, że ma być drogie (ktoś inny poda inne teorie, ale jakie to ma znaczenie ?), jest go mało więc ma być drogie. Tak jak Helium 3, którego miliony ton leżą na księżycu i się marnują, ale na ziemi jedna tona kosztuje MILIARD DOLARÓW. Bitcoin niesie za sobą to , że nie stoją za nim żadne rządy, żadni "wielcy" ludzie sterujący politycznie i gospodarczo światem. Bitcoin daje mi możliwość życia w lepszym świecie, dlatego, że wykluczam z niego wszystkich darmozjadów, którzy manipulują nami wmawiając nam iż są potrzebni. Nie jest prawdą, że potrzebujemy banków, nie jest prawdą , że potrzebujemy polityki która zarządza naszymi dobrami, a zwłaszcza tej która dziś ma miejsce.


Co to jest od strony technicznej ?
Satoshi Nakamoto kilka lat temu opublikował następujący dokument:
http://www.bitcoin.org/bitcoin.pdf , w którym to opisuje założenia dotyczące systemu. Upraszczając jak się da, Satoshi zaproponował wirtualną walutę, która będzie przesyłana jako informacja i będzie tylko informacją. Zgodnie z jego założeniami istnieje 21 milionów jednostek czyli tzw BitCoin ( z ang. bitowa moneta ). Każda z jednostekmoże powstać tylko porzez obliczenia wykonywane na komputerze. Im komputer jest szybszy tym szybszciej można odszukać jednostke.Jakie skutki to może przynieść?
Skutki mogą być katastrofalne dla gospodarki na całym świecie, mam na myśli tej napompowanej gospodarki, bo nie dla pana zenka ze wsi obok, który i tak dostanie dole za swoją prace w moim ogródku i tak, tyle tylko , że nie 100zł + VAT, a 5BTC bez VAT.

Jakie zagrożenia dla BitCoina ?
Satoshi dostanie propozycje nie do odrzucenia i ogłosi wszem i wobec iż jest wirus , który może zniszczyć BitCoin. Państwa wydadzą zakaz używania BitCoin (wydali już zakaz piractwa, i co?), to nic nie zmieni. Sieć P2P jest nie do zatrzymania, oczywiście biorę pod uwagę, iż internet można zatrzymać, ale to moja prywatna opinia. Dziś kiedy mamy kilku operatorów wystarczy nakaz z góry i wszyscy wstrzymują dostawe, to nie jest wielki problem.


Jakie możliwości dla świata ?
Podstawowe fakty wynikające z używania BTC:
- nie płacę podatków
- nikt nie jest w stanie kontrolować moich BTC
- nie płace opłat manipulacyjnych za operacje moimi BTC

Skoro nie płace opłat to po co mam używać paypal czy banku aby wysłać pieniądze za granice czy nawet do kogoś kto ma konto w innym banku niż ja.

Skoro nie płacę podatków, to z czego ma się utrzymać ludzie których utrzymują nasze podatki ?


Wykopywanie BitCoin - co to znaczy ?
Tak jak powiedziałem wcześniej, aby zdobyc nowe jednostki należy posiadać bardzo szybki komputer, choć i jemu zajmie kilka godzin wykopanie jednostki (do opisania precyzyjnie nalezy wykonac analize i porownac do trudnosci wydobycia w danej chwili). Dlatego ludzie zjednoczyli się w tak zwane kopalnie i wykopuja/poszukją jednostek razem. Kilka tysięcy komputerów z całego świata połączonych jak gdyby w jeden dzień i noc pracuje w poszukiwaniu jednostek, kiedy już je znajdują udostępniają je na giełdzie do sprzedaży. Inni ludzi jak ja mogą je kupić za złotówki, tym samym dając wiarę w powodzenie całego przedśięwzięcia.

Czy można to zatrzymać ?

Nie. Na chwilę obecną nie odnaleziono sposbu na zatrzymanie projektu bez konieczności wyłączenia sieci. Z druiej strony, Tak można zatrzymać. Wszystko co stworzył człowiek można zatrzymać.

Gdzie są serwery BitCoin?
BitCOin nie ma swojej centrali, nie ma żadnego serwera, nic takiego nie istnieje. Proszę sobie wyobrazić, że każdy komputer , który jest podłączony do sieci posiada baze danych o wszystkich innych użytkownikach, posiada informacje o ich stanach kont oraz o transakacjach między nimi zawartymi.


Każdy z użytkowników, jest BitCoinem samym w sobie. Warto pamiętać, że każdy użytkownik BitCoin jest anonimowy, nikt nie wie kim jest posiadacz 127BTC, bo aby posiadać BTC nie musimy podawać żadnych danych. Wystarczy pobrać program ze strony BTC zaintslować go na naszym komputerze a on wtedy utworzy nasz portfel. W tym portfelu będziemy mogli przetrzymywać nasze pieniądze. Ten portfel należy sobie skopiować na jakiś dysk zewnetrzny lub USB, aby go nie zgubic. Zgubienie portfela oznacza bezpowrotna utrate pieniedzy. BTC mozna rowniez trzymac na serwerze takim jak bitomat.pl , na ktorym to rowniez mozemy kupowac i psrzedawac nasze BitCoiny czyli jednostki.Scenariusz pozytywny (pofantazjować zawsze można)
BTC rozwija się, i w 2011/9 powstaje masa krytyczna, przed 2012 świat bębni o BTC (a to że zaczyna się coś dziać widać już na ruchu relatime w google link ) Kurs jednostki dochodzi do 300USD , cały świat jednoczy się w wykopywaniu BTC ( już w tej chwili mamy ponad 700 Gh/s na polu wydobywczym deepbit.net ). UE wydaje nakazy aresztowań pośrendików w BTC, wydawane są nakazy zamykania kolejnych serwisów internetowych. Banki blokują konta podłączone do serwisów transkacyjncyh. To nic nie daje, bo ludzie którzy wydobywaja BTC sprzedaja je zwyczajnie umawiajac sie na transkacje z reki do reki, bez udzialu bankow (Ustawka z pewnoscia nie w KFC ktore morduje zwierzeta, ale w kawiarni gdzie sprzedajacy transferuje BTC do portfela kupujacego a ten wyplaca mu gotowke do rak). Nikt jednak nie jest w stanie zatrzymać BTC , ponieważ musiałby zatrzymać sieć, niestety zrobić tego nie może. Nie może z prostego powodu, cała gospodarka dziś jest oparta o internet, zatrzymanie internetu to nie strzał w kolano, to odcięcie sobie rąk i nóg. Czarny rynek BTC rośnie, pod koniec 2012 1BTC kosztuje blisko 10.000USD i wciąż rośnie. Kolejne banki odnotowują ogromne spadki, ludzie przestają kozystać z ich usług. Na ich miejsce powstają nisko oprocentowane banki BTC, w których użytkownicy pożyczają bezpośrednio od siebie BTC w oparciu o dokument mówiący o tym jakie stawki mogą być pobierane za takie pożyczki (dokument ten został stworzony przez użytkowników BTC). Państwa tracą kolejne miliardy , które przychodziły z podatków, nikt nie jest już w stanie tego powstrzymać, kolejne instytuacje Państwowe padają. Powstają małe firmy, które zaczynają wypełniać nisze usług , które do tej pory pełniły państwa. Powstają prywatne służby ratowania zdrowia, policja , firmy sprzątające.

Kilka krajów na świecie, zaczyna uznawać BTC, kraje stają się celem ludzi, którzy szukają miejsca gdzie przy użciu BTC będą mogli kupować, sprzedawać , geenralnie żyć. Świat zaczyna się jednoczyć bez polityki i rządów.Powstają organizacje, posiadacze wielkich ilośći BTC zaczynają inwestować w rozwój krajów respektujących BTC. Powstają darmowe szkoły dla dzieci, które są przyszłością, powstają ośrodki zdrowia, ośrodki naukowe i badań. Powstają pierwsze fabryki w krajach BTC, są one finansowane z prywatnych zasobów mieszkańców krajów. Fabryki zaopatrują mieszkańców w potrzebne sprzęty, bez odnoszenia jakich kolwiek dochodów z tego tytułu. Wszyscy stawiają na rozwój. Kraje BTC stają się rajem dla wizjonerów przyszłości, dla ludzi którzy chcą budować lepszy świat bez odnoszenia z tego tytułu korzyści.

2ssk i grono innych polityków zostają znaleziony z parku moczydło, nadzy , przywiązani do drzew, z zakneblowanymi ustami , na plecach mają napisy "czas nas uczy pokory, dajcie nam troche czasu na przemyślenia".

Scenariusz negatywny
Dzieje się już od dawna, wystarczy zobaczyć jakie głupoty pisze i pokazuje tvn24. Wchodzisz na strone a oni piszą o wszystkim co nie jest istotne dla nas, mydląc nam oczy tragediami, katastrofami i innymi bzdurami, które może są tragediami , ale nie wnoszą nic do naszego świata aby go poprawić.Zasoby w sieci:

Zgodnie z sugestią z komenatarza, dodaje najważniejszą stronę o Bitcoin z punktu widzenia osoby, która chce dowiedzieć się czym jest BitCoin.

http://forum.bitcoin.pl - polskie forum Bitcoin

http://www.bitcoin.org/smf/index.php - międzynarodowe forum BitCoin

http://www.alloscomp.com/bitcoin/calculator.php - kalkulator wyliczający ile BitCoin możemy wydobyć naszym komputerem

Blogi:
http://www.bitcoinblogger.com/

http://themonetaryfuture.blogspot.com/2010/10/rally-in-bitcoin.html

Giełda BitCoin:
https://bitmarket.eu - serwis do zawierania transkacji w USD, EUR, GBP

https://bitomat.pl - Polskie serwis do zawierania transkacjia w złotówkach

http://bitcoincharts.com/markets/mtgoxUSD.html - Giełda BitCoin

http://www.bitcoinmonitor.com/ - wykres transakcji, odkryć nowych bloków oraz transferów

Artykuły:
http://p2pfoundation.ning.com/forum/topics/bitcoin-open-source - pierwszy post w sieci zamieszczony przez Satoshi Nakamoto mówiący o tym iż stworzył BitCoin.

http://trustcurrency.blogspot.com/2011/03/bitcoin-rube-goldberg-machine-for.htmlPowyższy tekst stworzyłem w oparciu o wiedze jaką zdobyłem z sieci, być może mogły się wedrzeć jakieś błedy, jeśli owe ktoś zauważy proszę o informację.


Za wszelkie błedy i niedociągnięcia przepraszam tych których to razi, zwyczajnie nie potrafie zapamiętywać zasad ortografi.


---------------------------------------------------------

4 komentarze:

 1. "który jest podłączony do sieci posiada baze danych o wszystkich innych użytkownikach" - to akurat jest nie prawda :) Reszta się zgadza. Zapomniałeś dodać link do polskiego forum www.forum.bitcoin.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. @Anonimowy: akurat tak się składa, że na dysku posiadasz (tak jak każdy) całą bazę bloków aktualnie wydobytych przez całą sieć, a w nich wszystkie transakcje zawarte między poszczególnymi użytkownikami.. więc bazę o wszystkim masz, jedynie user = klucz publiczny, więc imienia, nazwiska itp. nie poznasz, resztę natomiast (stan konta, transakcje między kontami godziny ich zawarcia) idzie odczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. "Po pierwsze należy zaznaczyć iż BitCoin nie istnieje fizycznie, zwyczajnie go nie ma"

  Tak samo jak nie ma bitow w komputerach, ciagow, nie ma gier, nei ma facebook ani tego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Każde zdanie możesz wyciąć z każdego kontekstu i zrobić z nim co tylko chcesz.

  OdpowiedzUsuń